Zavolejte nám +420 722 093 063Můžete také psát na info@zooexpert.cz

5. Druh granulí podle výrobního postupu

30/10/2018
od Vítězslav Dužík

Druh granulí podle výrobního procesu je dalším z doplňkových kritérií při výběru suchého krmiva pro psy. Proč je to důležité? Protože granule vyrobené různými výrobními procesy mají sami o sobě různé vlastnosti. Věříme, že je důležité, aby o těchto rozdílech byl zákazník informován.

Jaké jsou druhy výroby suchých krmiv pro psy.

 1. extrudované krmivo
  Veškeré suroviny jsou namlety na jemný prášek a procházejí strojem, který se jmenuje extrudér. Tam za tlaku vyššího než je atmosferický, při teplotách v určitých fázích přesahujících 130o C dojde k procesu spojení všech surovin do tvaru granule. Následně granule prochází nástřikem vitamínů, minerálů a případně příchutí. Na konci se granule zchladí a zabalí.
  Extrudérů je pochopitelně mnoho typů a podle toho, který je pro výrobu použit následná granule tu více tu méně nasáká tekutinu a v žaludku psa bobtná čímž může zatěžovat jeho zažívání. Dochází ke zvýšené plynatosti.
  Výrobci extrudovaného krmiva v naší nabídce - Acana, Brit, Carnilove, Essential, Isegrim, Orijen, Pet curean, Royal Canin, Taste of the Wild
 2. pečené krmivo
  Všechny suroviny se namelou nahrubo a umíchají na těsto. Těsto se nalije do formy a prochází v horkovzdušné troubě procesem pečení, kdy teplota nepřekračuje 90o C. Následně dochází k sušení vyrobených granulí. Na konci se granule zchladí a zabalí.
  Jakmile granule projde do žaludku rozpadne se na základní suroviny a nezatěžuje zbytečně zažívání. Pečené krmivo nebobtná.
  Vzhledem k tomu, že jde o výrazně pomalejší výrobní proces než u extruze není natolik komerčně zajímavý a věnuje se mu na celém světě jen něco okolo 10 výrobců. Jde tedy o alternativní způsob výroby.
  Výrobci pečeného krmiva v naší nabídce - Bubeck, Magnusson, Oven Baked Tradition
 3. lisované krmivo
  Všechny komponenty se smíchají, přidá se pojidlo a protlačí se přes trubkové koncovky lisovacího stroje. Často se mylně uvádí lisování za studena. Ovšem již z principu tlak lisu teplo vytváří a proto je lisování za studena logický nesmysl. Následně dochází k sušení vyrobených granulí. Na konci se pelety zchladí a zabalí.
  Jde také o velice pomalý výrobní postup.
  Výrobci lisovaného krmiva v naší nabídce - Platinum


Líbil se vám náš článek? S důvěrou u nás nakupte suché krmivo pro psy.


<< 4. Zdravotní nebo výživové dispozice psa Vrátit se | Pokračovat 6. Možné alergie a jak je krmivem řešit >>

Komentáře

Dobrý den.
Prosím, je dobré v průběhu života měnit druhy granulí? Nebo je dobré zůstat u stejné značky pouze řešit stav a věk psa?
Děkuji za odpověď.
Nový příspěvek